Szkolenia a COVID-19. Co warto wiedzieć?

Pandemia Covid-19 zmieniła wiele w naszych codziennych aktywnościach. Można również dostrzec, że spowodowała utrudnienia w rozwijaniu własnych umiejętności, uczeniu się i uczestnictwie w szkoleniach. Ilość szczególnie tych stacjonarnych uległa zmniejszeniu, a te, które się odbywają muszą stosować się do konkretnych wytycznych rządowych dotyczących bezpieczeństwa i zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.

Jak wyglądają szkolenia w czasie pandemii?

Jeśli o szkolenia i różnorodne kursy zawodowe, które muszą odbywać się stacjonarnie, to obowiązują określone obostrzenia. Jednak zarówno osoby, które je organizują, jak i kursanci muszą stale trzymać rękę na pulsie. Chodzi o to, że co pewien czas, zależnie od ilości pojawiających się zachorowań zmieniają się wytyczne, a więc coś, co jeszcze niedawno mogło zostać przeprowadzone normalnie za tydzień może nie odbyć się wcale. Większość obostrzeń dotyczy ilości osób przypadających na metr kwadratowy powierzchni, ich odległości pomiędzy sobą, ale również nie możemy pomijać konieczności noszenia maseczek i rękawiczek ochronnych, czy dezynfekowania i mycia rąk.

Prawda jest taka, że niezbędne jest regularne dopasowywanie wymogów do specyfiki branży, w jakiej mają odbywać się szkolenia. W przypadku zabiegów kosmetycznych, których nauka w praktyce jest nieunikniona, może pojawić się problem dotyczący wielkości grup, czy bezpośredniego kontaktu pomiędzy kursantami, czy modelkami.

Czy zapisując się na szkolenie mam pewność, że się ono odbędzie?

W tej kwestii kursant powinien zwrócić uwagę na zapisy w umowie. Najczęściej, jeśli ze względów epidemiologicznych szkolenie nie będzie mogło się odbyć to organizatorzy zapewniają możliwość zmiany terminu lub zwrotu środków. Jednak musimy sprawdzić, czy część opłaty nie jest bezzwrotna, a także regularnie kontaktować się z organizatorem, aby być przygotowanym na ewentualne zmiany dotyczące terminu, czy miejsca szkolenia, bo niekiedy rozwiązaniem może okazać się na przykład większe pomieszczenie. Sytuacja jest więc bardzo dynamiczna i wymaga od nas wszystkich sporo cierpliwości i dostosowywania się do zmian.