Tematem tego artykułu jest porównanie dwóch “siostrzanych” zabiegów: pedicure kosmetycznego i pedicure podologicznego. Siostry, jak to siostry: z pozoru są do siebie bardzo podobne, jednak im bliżej je poznajemy, tym wyraźniejsze różnice jesteśmy w stanie dostrzec. Zabiegi pedicure kosmetycznego i podologicznego różnią się nie tylko w wiedzy i doświadczeniu osób je wykonujących, ale przede wszystkim w zakresie wykonywanych zabiegów na stopach klienta.
Dzisiaj porozmawiamy o podobieństwach i różnicach w wykonywaniu oraz postrzeganiu tych zabiegów przez osoby po obu stronach fotela pedicure 🙂
Specjalista podolog/Specjalista pedicurzysta
Na początku wyobraźmy sobie dwie osoby: kosmetologa oraz podologa.
- Jakie macie pierwsze skojarzenia?
- Jak wyglądają te osoby?
- Jaki noszą strój służbowy?
- Jak się do nich zwracacie ?
- Jak wygląda miejsce ich pracy i stanowisko na którym wykonują swoja usługę?
Dla mnie obie te osoby wyglądają bardzo podobnie, obie cechuje profesjonalizm, odpowiedni ubiór ( fartuch kosmetyczno medyczny ) fachowe podejście.
Różnice jednak leżą przede wszystkim w zakresie wykonywanych usług i zdobytych w tym kierunku kompetencji i doświadczenia
Zakres wykonywanych czynności Pedicurzyta – Kosmetolog
Pedicurzystka, kosmetolog, z pełnym profesjonalizmem zajmie się pielęgnacją i opracowaniem skóry stóp. Rozprawi się z lekko zrogowaciałym naskórkiem pięt, wygładzi i wyrówna strukturę skóry, opracuje zdrową płytkę paznokcia, nada jej prawidłowy kształt, rozprawi się z suchymi skórkami, wystylizuje też paznokcie i nadbuduje, jeśli będzie taka potrzeba.
Pomaluje i wykona stylizację paznokci.
Zabieg pedicure kosmetycznego jest dla jej klientów miłym i relaksującym czasem odpoczynku. Jest zabiegiem głównie skupionym na estetyce i relaksie.
Stanowisko pracy i sam zabieg często jest wykonywany z tzw. kąpielą wodna stóp. Towarzyszy mu masaż stóp, peeling na zakończenie zabiegu lub aplikacja maski parafinowej.
Podolog
Podolog zaś to specjalista którego praca wymaga szerokiej wiedzy nie tylko z zakresu klasycznego pedicure, a także z różnych specjalizacji medycyny. Do podologa powinny zgłosić się z pewnością osoby cierpiące na schorzenia w obrębie stóp tj: nadmierne rogowacenie naskórka, nadmierna suchość lub nad potliwość. Osoby z zaburzona biomechaniką, która często jest przyczyną zmian skórnych tj odciski w obszarze stóp. Osoby borykające się z infekcjami grzybiczymi czy bakteryjnymi w obrębie stóp. Nie należy zapominać o wszelkich zaburzeniach związanych z płytka paznokcia. Przerost płytki na grubość, mocne zażółcenie i zmiana koloru, jak i towarzyszący temu nieprzyjemny zapach sugerujący infekcje.
Podolog współpracując z ekspertami z różnych dziedzin prowadzi samodzielne kuracje lub wspiera leczenie prowadzone przez lekarzy. Zakres działań podologa jest bardzo szeroki.
Zabieg często wykonuje całkowicie bez użycia wody co na początku dla klientów może stanowić pewna barierę. Tak bez umycia stóp ? – to pierwsze pytanie klientów którzy pierwszy raz odwiedzają gabinet podologiczny. Podolog wykorzystuje inne narzędzia i preparaty, które pozwalają mu z sukcesem usunąć zmiany tj. odciski, modzele, brodawki, wrastające mocno paznokcie, będące często przyczyna infekcji i stanów zapalnych.
Podsumowanie
Pedicure kosmetyczny to zabieg skupiający się na pielęgnacji, relaksie i upiększaniu.
Daje dużo przyjemności klientom i wymaga umiejetnosci typowo kosmetycznych i relaksacyjnych.
Pedicure podologiczny obejmuje przede wszystkim działania związane z terapią i profilaktyką zmian hyperkeratotycznych tj odciski, modzele czy pękająca skóra pięt. Kuracje antybakteryjne i antygrzybiczne. Szeroki dział ortonyksji związany z korekcją płytki paznokcia. Kompetencje podologów i zakres i działań stale jest poszerzany i jest to ściśle związane z rosnącą liczbą problemów z jakimi borykają się nasi klienci.
Co decyduje o wyborze specjalisty ?
Głównym kryterium kwalifikującym do zabiegu jest nic innego jak kondycja stóp klienta. I to od nas jako specjalistów zależy właśnie ta kwalifikacja i nakierowanie klienta na właściwe tory – czyli uświadamianie i edukowanie.
Na pewno nie raz zdarzyła Wam się sytuacja, w której na stopach klientki zapisanej na pedicure ze stylizacją np. hybrydową zauważyłyście niepokojące zmiany – odciski, zgrubienia, brodawki, a może nawet oznaki grzybicy. Ta klientka zapisując się na stylizację paznokci u stóp często zwyczajnie nie wie, co się na stopach dzieje.
Dobry specjalista będzie wiedział jak podejść do tego problemu i czy samemu sobie z nim poradzi ? Czy powinien szukać wsparcia innego specjalisty ?
Karta Klienta
Oba rodzaje zabiegów pedicure powinny być poprzedzone rozmową z klientem, czyli dokładnym wywiadem. Wykluczeniem potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu, poznaniem istotnych informacji mogących pomóc lub naprowadzić nas podczas zabiegu na dobry trop. Pytania o styl życia, pracy, wady postawy, obuwie, schorzenia towarzyszące, problemy z krążeniem czy cukrzycę.
Karta pacjenta powinna być uzupełniona w przypadku obu tych zabiegów, natomiast przy pedicure podologicznym z pewnością będzie ona uzupełniana o wiele więcej informacji. Wzór takiej karty możecie pobrać na stronie
www.Pharmfoot.com/Karta Klienta
Stanowisko Pracy
Kolejne różnice z pewnością dostrzeżemy w sprzęcie używanym przy danym zabiegu i organizacji stanowiska pracy. Do pedicure kosmetycznego będzie to np. tarka czy frezarka, zaś zabiegi podologiczne trudno sobie dziś wyobrazić bez skalpela czy dłuta.
Zdecydowanie różni się często fotel na którym siada nasz klient. Ma zwiększony udźwig tak aby osoby z duża nadwaga również czuły się bezpiecznie i komfortowo. Fotele są automatycznie unoszone tak aby specjalista mógł komfortowo wykonać usługę nawet w trudno dostępnych miejscach takich jak piety podczas siedzenia na fotelu.
W zabiegach pedicure kosmetycznego używamy też innych preparatów niż w pedicure podologicznym. Zabieg kosmetyczny często wykonywany jest z kąpielą wodną stóp któremu towarzyszy często masaż z peelingiem. Stosowane preparaty pielęgnacyjne używamy w celach codziennej właściwej profilaktyki i ochrony skóry stóp.
Preparaty podologiczne zaś działają precyzyjnie na konkretne problemy skóry stóp. Są to produkty o działaniu kierunkowym, intensywnym i bardziej zaawansowanym. Oprócz działania, różnią się też oczywiście silniejszymi recepturami – większe stężenia składników aktywnych oraz skoncentrowane formuły preparatów sprawiają, że profesjonalne produkty podologiczne często są dedykowane wyłącznie dla specjalistów do pracy w gabinecie.
Produkty które rekomndejemy do pielegnacji i kuracji stóp
Produkty Pharm Foot zostały tak skomponowane i stworzone, aby służyły zarówno w klasycznej usłudze pedicure pielęgnacyjnego, jak i w zabiegach podologicznych..
Kiedy Pedicurzysta staje się Podologiem ?
Niedawno zadano mi pytanie czy skalpel jest narzędziem tylko dla podologów. Osobiście uważam, że absolutnie nie. Praca skalpelem jest naprawdę bardzo przyjemna i stosunkowo łatwa do opanowania pod okiem specjalisty. Jednocześnie polecam to narzędzie każdemu kto wykonuje usługi pedicure. To że pracujemy skalpelem nie oznacza od razu, że musimy oczyszczać brodawki czy zakładać klamry jeśli nas ta dziedzina nie interesuje. Z pewnością jednak skalpel i dłuto pozwoli uzyskać zdecydowanie lepsze efekty usługi pedicure.
Czy pracując skalpelem stajemy się podologami? W moim przekonaniu każdy pedicurzysta jest podologiem w podstawowym zakresie pielęgnacji.
Podologia to nauka o stopach. Jak głęboko w nią zajrzymy, jak bardzo poświecimy się tej części ludzkiego ciała zależy od nas. Nie ma nic złego w zatrzymaniu się na etapie pielęgnacji i profilaktyki. Umiejmy tylko właściwie zdiagnozować i ocenić nasze umiejętności do istniejącego problemu. Jeśli nasz klient potrzebuje czegoś więcej powiedzmy mu o tym uczciwie.
Jeśli wykonujecie usługi z zakresu pielęgnacji stóp, a jeszcze nie pracujecie narzędziami tj skalpel czy dłuto zachęcam do oglądnięcia kilku relacji z pracy tymi narzędziami i poczytania opinii naszych kursantek. Na naszych profilach na Instagramie i Facebooku znajdziesz więcej informacji.
Ja życze Ci sukcesów i rozwoju z Twojej dziedzinie. Słuze także wsparciem i pomocą jeśli zastanawiasz się nad kierunkiem swoich usług. Być może szukasz pomysłu na siebie. Napisz do nas, jesteśmy aby wspierać expertów branży beauty w ich rozwoju